Jiřina Nowakowska

Jiřina Nowakowska – tancerz, choreograf, pedagog, teatrolog, sędzia tańca sportowego. Niekwestionowany ekspert w dziedzinie stepowania w kraju. Tap dance czyli stepowanie przywiozła z czeskiej Pragi, gdzie była asystentką w Studio Franka Towena.

W 1991 r. Jiřina Nowakowska założyła pierwszą profesjonalną szkołę stepowania w Polsce – STUDIO TAP & JAZZ DANCE, które wykształciło wielu tancerzy, aktorów i mistrzów w stepowaniu. Jej podopieczni są laureatami wielu prestiżowych nagród i zdobywcami licznych tytułów w zawodach w kraju i na świecie.

Jako choreograf Jiřina Nowakowska współpracuje z wieloma teatrami w Warszawie, m.in. Komedia, Syrena, Żydowski, Nowy, Współczesny, w Łodzi – im. S. Jaracza i Współczesny oraz z Teatrem Muzycznym w Gdyni.

Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego na Wydziale Filologii. Ukończyła Kulturoznawstwo ze specjalnością Teatrologia, a także podyplomowe studia z Zarządzania Kulturą w strukturach Unii Europejskiej przy PAN w Warszawie.

Propagatorka stepowania w Polsce. Założycielka Polskiego Związku Stepowania.

12.08.2005 r. Jiřina Nowakowska została uhonorowana przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu specjalną nagrodą za zasługi dla polskiego tańca sportowego.